Co lékař může v ČR a co nemůže v demokratickém státě (USA).

9. února 2016 v 18:35 | Thyronx
Na první povinnou zdravotní prohlídku už řidiči-senioři nemusejí chodit po dovršení šedesátky, ale až v 65 letech. Ale mohou se dočkat řady omezení. Praktičtí lékaři jim dokonce mohou stanovit, že s autem smějí jezdit jen poblíž svého bydliště. Uvádí to server Novinky.cz.
"Takové případy, kdy řidič má v řidičáku i v Potvrzení o zdravotní způsobilosti a schopnosti řídit uvedeno, že za volant smí jen ve svém městě či obci, se opravdu vyskytují," potvrdil Právu Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

Když policisté při silniční kontrole zjistí, že motorista má tak podivné omezení, zpravidla se tomu al smějí. Vždyť k vážné dopravní nehodě může dojít i pár metrů od domova. Podle Budského je to však ve skutečnosti pomoc řidiči, který by jinak vzhledem ke svému zdravotnímu stavu řídit vůbec nesměl. Do řidičského průkazu je mu to zaznamenáno tzv. harmonizačním kódem.

Lékaři nesmějí nemoc tajit

"Jde například o vozíčkáře či lidi s určitými psychickými problémy. Tím, že mohou jezdit jen po místních komunikacích, které dobře znají, se riziko ohrožení dalších účastníků silničního provozu snižuje na minimum," vysvětlil Budský. Povinnost prohlídku absolvovat posunula pro neprofesionální řidiče z šedesáti na šedesát pět let novela silničního zákona, platná od 1. července 2013. Senioři však i nadále patří z hlediska nehodovosti mezi méně rizikové skupiny. Častěji je však za volantem postihují zdravotní problémy, proto záleží na tom, jak praktický lékař k prohlídce přistupuje. Rozhodně by neměl tajit nemoc řidiče.

Přesto se vyskytuje poměrně dost případů, kdy spousta českých řidičů má vady zraku, aniž by o tom měli v řidičském průkazu či ve zmíněném potvrzení záznam. Ukazují to kontroly BESIPu ve spolupráci s dopravní policií.

Senioři jsou pomalejší ale zkušenější

U třetiny z 598 kontrolovaných řidičů bylo tehdy zjištěno šilhání a u čtvrtiny potíže s prostorovým viděním. Téměř 44 procent jich nedosahovalo alespoň na jednom oku optimální zrakové ostrosti, a přesto jeli bez brýlí. Je důležité, aby lékař zjistil skutečný stav řidiče a na základě jeho vyjádření pak úřad rozhodne o případných omezeních, či zákazu řízení. "Je pravda, že motorista v důchodovém věku pomaleji reaguje na kritické situace a v rušném provozu snáze propadá zmatku. Vynahrazuje to však svými dlouholetými zkušenostmi a opatrnější jízdou," připomněl Budský.

Podle zákona musí řidič povinné lékařské prohlídky absolvovat v 65 letech, následně v 68 a poté každé dva roky. Po prohlídce dostane senior Potvrzení o zdravotní způsobilosti a schopnosti řídit, které pak musí mít u sebe při každé jízdě.

Pokud senior není schopen policistům při silniční kontrole potvrzení předložit, hrozí mu pokuta až 10 tisíc korun, pět trestných bodů a případně i zákaz řízení na šest měsíců až jeden rok. Způsobí-li takový řidič dopravní nehodu a nebude mít u sebe lékařské potvrzení, riskuje, že škodu bude muset hradit z vlastních peněz.


Je mi 70 let!

Žiji pře 30 let v USA a řídím denně. Mám jen jedno oko a lékař mi vystavil povolení, že mohu řídit, protože při zkouškách se vyžaduje číst a s jedním okem v tom přístroji nevidíte nic. Chytrá mašinka.
Jinak se nevyžaduje ŹÁDNÁ lékařská prohlídka, pravda i když jezdí senioři poněkud pomaluji, je to jejich právo. S tím těžko demokraticky založený stát něco udělá. I 80letá babička se musí se svým autem dostat k lékaři, na nákupy, a jiné aktivity. Amerika nikde mimo vyloženě středy měst, NENÍ zařízena pro pěší ani pro bicyklisty. To je riskování se životem.

Technické "povinné" prohlídky a průkazy.

Pravda někde v několika státech snad jsou hjakési testy na výfukové plyny..ale ve většině států prostě nejsou. Stát mi nemůže nařídit povinnou prohlídku MÉHO vlastního auta a dokonce si ji ŮMUSÍMů platit sám. Průkazy prostě nejsou. Také k čemu by byly? Slyšel jsem námitku že tu jde o bezpečnost jízdy a okolních zůčastněných. OK.
Myslíte že někdo chce pravidelně páchat sebevraždu a jezdit na sletých gumách? Bez fungujících brzd? Světel? Kde je logika? Myslíte, že Američani jezdá tím pádem nebezpečně protože na silnici tolerují "skorovraky" jisté skupiny vrstvy národa??
Víte co ty vaše technické průkazy a prohlídky stojí VAŠICH peněz a zaměstnanců kolika úřadů, od policie po techniky v servisech, jejich vybavení kam přibyli ještě kamery jak "Sněmovna lenochů" vymyslela zákon, že auto musí být v servisu aspoň hodinu s fotkou z kamery... to hraničí s idiotstvím toho. koho to napadlo. Jako demokratická země u mne Česko definitivně prohrálo už dávno ale ono se ta totalita zoršuje na každodenní úrovni.
Poslanecká Sněmovna nebo-li Zákonodárci mají pracovat pro své voliče a ne proti nim! To, co se u vás po vzoru komunistů provádí na nejvyšších místech je nejen odsouzeníhodné ale přímo trestuhodné. Poslanci by měli být potrestáni za tyto projevy diktátu nepodmínečným vězením a odnětím platu a všech výhod.

Thyronx.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pagedown Pagedown | 10. února 2016 v 9:25 | Reagovat

No jo, lidi tady moc nechteji svobodu, u tech mladsich je to lepsi ale kolikrat stejny, hruza...Mně je 22. A ty kontroly aut, tam se vselijak uplaci apod...
http://video.aktualne.cz/dvtv/mereni-emisi-v-cesku-je-mimo-realitu-je-to-byznys-normy-nesp/r~fd6e8e4eb3c111e5bc8c002590604f2e/

2 Pagedown Pagedown | 10. února 2016 v 9:30 | Reagovat

Ridicak - taky strasna hruza, dali mi ho az na 4 pokus, 17 tisic korun pryc bez zapocteni dojizdeni do mista AŠ  a stresy... :-!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama