Čechoslováci stárli s vejci za korunu

14. prosince 2014 v 17:43 | Filip Horáček |  Cechy pred rokem 1989

Když šla žena v roce 1966 do blízké jednoty nakoupit vejce, jedno ji vyšlo na korunu. Dalších sedmnáct let to bylo stejné. Až v roce 1984 přišla změna. Centrální plánovači nečekaně nadiktovali všem od výroby až po distribuci, aby prodávali dráž. Komunismus inflaci neznal a výkyvy řešil tak, že vejce musela každou zimu podražit

Musel to být šok, když v roce 1984 zdražilo jedno vejce v obchodech z 1 Kčs na 1,20 koruny. To byl nejvýraznější cenový výkyv za čtyřicet let socialismu, pokud se nepočítá měnová reforma v roce 1953, kdy vejce naopak více než třikrát zlevnila. I tak byla ale oproti dnešku drahá. Zatímco po reformě si člověk mohl dovolit ze mzdy 800 vajec, dnes při ceně 5 Kč za kus je to zhruba 5 tisíc vajec.
"Tehdejší ekonomika nedovolovala promítat míru inflace do ceny potravin. Posléze však bylo nutno promítnout ceny vstupů do cen výstupů. Navíc byla na potraviny uplatňována takzvaná záporná daň z obratu, což znamenalo, že časem byla výroba dražší než prodejní cena. Stát pak přistoupil k úpravě cen, došlo k jejich zvýšení," zdůvodnil rozhodnutí z roku 1984 ředitel Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI) Jan Šlajs.
Trh se neřídil pravidly nabídky a poptávky. Komunistická vláda jednoduše nařídila změnu cen na všech úrovních výroby a distribuce zboží. Vejce navíc až do roku 1984 stála v zimě více než v létě. Později se určila jednotná celoroční cena.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 mauro mauro | 17. prosince 2014 v 17:34 | Reagovat

Jo, bylo to proti dnešku drahé. A za první republiky to zase bylo hodně drahé proti tomu za komunismu. To už je ta relativita různě pokročilých období. Ale je fakt, že můj spolustudent na vysoké škole z Bangladéše byl z Česka úplně vyjevenej. Hlavně ovšem z tohoto:
- ceny vytisknuté přímo na obalech zboží, tedy všude stejné
- v lesích se mohlo chodit úplně všude. Tuhle svobodu fakt z domova neznal.
- v ulicích bylo bezpečno i pro občana tmavé pleti jako byl on. Tohle taky moc nechápal a popisoval jak zažil loupežné přepadení na rušné ulici v centru jejich metropole, kdy se ho nikdo nezastal.
- školu měl stejně jako my úplně zadarmo, ovšem musel se naučit česky a to zvládl.
A taky jsem byl překvapenej já. On sice tehdy nijak zvlášt ve studiu nevynikal (sám jsem mu pomáhal s diplomkou), ovšem dnes, po mnoha letech je sám profesorem na jedné australské univerzitě. Ovšem pilnej byl, to se musí nechat. A kamarádskej.

2 Jirka Jirka | 19. prosince 2014 v 12:56 | Reagovat

[1]:Na to že máš Maure vysokou školu,
tak bys mohl pochopit podstatu článku! :-D
A to je fakt, že za komančů nebyla cena zboží tržní, tj. nebyla stanovena dle výrobních nákladů s ohledem na poptávku a nabídku, ale byla nadiktovaná uměle shora a neodrážela tedy tržní hodnotu!
Podle toho absurdního nelogickému a neefektivnímu přístupu k cenám
také to "socialistické" hospodářství vypadalo!
Že se to absurdní hospodářství muselo zhroutit bylo tedy zcela zákonité! :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama