Evropská unie nechce platit za NATO?

13. února 2013 v 18:50 | Thyronx |  Zajimavosti z USA

Nedávno viceprezident USA Joseph Biden veřejně vytkl zemím EU, že nepřijatelně omezují vojenské výdaje. Vedení EU se nepříliš horlivě ospravedlňuje vlastními představami o problémech obranné politiky. Ve skutečnosti Evropané prostě nevidí, proti komu by se měli vyzbrojovat, jsou přesvědčeni experti, a projevují racionální egoismus.

V politické zprávě NATO za rok 2012 stojí, že v celkovém rozsahu vojenských výdajů paktu činil podíl USA 72%. Autoři dokumentu zdůrazňují, že Velká Británie, Německo, Itálie a Francie metodicky omezují výdaje na obranu, což ohrožuje schopnost evropských spojenců jednat bez účasti USA.
Ve skutečnosti se Američané snaží svou kritikou Evropanů donutit své spojence, aby samostatně řešili alespoň relativně drobné úkoly nedaleko Evropy. To se ale Spojeným státům jen sotva podaří, soudí šéfredaktor časopisu Rusko v globální politice (Rossija v globalnoj politike) Fjodor Lukjanov:
"Hlavním úkolem americké vnitřní politiky je šetření, omezování obrovského státního dluhu a tak se začínají svých spojenců stále naléhavěji ptát, proč je tomu tak, když v alianci mají všichni stejná práva, že přes 70% všech výdajů hradí Spojené státy? Nemyslím si, že se něco změní, protože i Evropané za prvé rovněž prožívají krizi, a za druhé přestali Evropané chápat, k čemu jim to všechno je, tím spíš, že války se stále víc vzdalují od jejich pásma odpovědnosti".
Z hlediska spojeneckých vztahů mají výtky USA objektivní ráz, domnívá se vojenský expert Igor Korotčenko. Avšak kvůli nějaké abstraktní konfrontaci Evropa vůbec nehoří přáním zbrojit.
"Obraz nepřítele v podobě Ruska pohasíná, konfigurace ruských ozbrojených sil na západě země hovoří jednoznačně o tom, že se na globální útočné operace na západ nepřipravujeme. A v této souvislosti se projevuje rozumný racionalismus - asi tak bych charakterizoval taktiku evropských vlád".
Pokud jde o obranu, cítí se Evropa i tak poměrně komfortně pod jaderným deštníkem NATO a brzy se bude cítit ještě útulněji pod americkým štítem PRO, zdůrazňuje politolog Ivan Konovalov. Ale i koncepce celoevropské armády připadá mnoha evropským politikům pohodlná.
"O vytvoření jednotného evropského vojenského kontingentu se diskutuje ve všech evropských parlamentech. Problém spočívá v tom, kdo za to bude platit? Když převezmou odpovědnost Francie a Německo, pak to pro ně bude skutečně značné finanční břímě. Je totiž pochopitelné, že ostatní země budou ochotny dávat k dispozici pouze vojáky a techniku. A dokud tedy nebude finanční stránka věci vyřešena, nebude evropská armáda vytvořena".
Mezi experty je rozšířen předpoklad, že USA už takové břemeno jako NATO unavilo, a v nejbližší budoucnosti se budou snažit stále častěji zabezpečovat své geopolitické zájmy díky vojenskému potenciálu starých a nových spojenců v různých regionech Země.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Aktuální články

Reklama